Ana sayfa » Psikolojik Sorunlar » Çekirdek İnanç Nedir?
Psikolojik Sorunlar

Çekirdek İnanç Nedir?

Çekirdek İnanç Sözleri Nelerdir, Nasıl değiştirilir

Çekirdek inanç kavramını bir sorunu bilinçaltınızdan değiştirmek için duymuş olabilirsiniz. Örneğin aşırı korku duyduğunuz bazı durumlar olabilir; sosyal fobi, klostrofobi vb. ya da özgüven eksikliğiniz olabilir. Hatta tükenmiş, yorulmuş, çökmüş veya depresyonda olabilirsiniz. Bazı fiziksel rahatsızlıklarla birlikte tüm psikolojik ve davranış rahatsızlıklarının hepsi bilinçaltından kaynaklanmaktadır.

Çekirdek İnanç

Az önce bahsetmiş olduğum sorunlar ve benzerleri aslında siz farkında olsanız da olmasanız da inançlarınız sebebiyle varlık gösterirler. Nasıl yani?

Şöyle; özgüven eksikliğini ele alacak olursak bu problemi çözebilmek için sorunun temeline inmek gerekir. Özgüven eksikliğini çözmek için üstüne gitmek, özgüven gerektiren davranışlarda bulunmak da bir çözüm yoludur elbet ama sağlıklı bir çözüm yolu değildir. Çünkü halının altına süpürdüğünüz bazı pislikler var onları temizlemeden halının üzerine parfüm sıkmanız bir derece kötü kokuyu engelleyebilir elbette.

Bu yüzden öncelikle ana sebebi çözmek gerek. Birazdan çekirdek inancı örneğiyle birlikte göreceksiniz ve kendinizde bile bunun tespitini rahatlıkla yapabileceksiniz. Özgüven problemi ne zamandan beri vardı, ilk ne zaman ortaya çıktı? Çekindiği ortam ve durumlarda aslında ne düşündüğü için çekiniyor? gibi sorulara cevap aramak gerekir. Bu sayede bilinçaltınızı tarıyor olacaksınız.

Mesela ortaokuldan beri özgüven eksikliği yaşan bir kişinin başına ortaokulda ya da lisede çok küçük bir olay da olsa bilinçaltında iz bırakacak bir anı yaşamış olabilir. İyice derin düşünüp bu taramayı yapabilirsiniz. Tabii her zaman geçmişte yaşanmış bir anı olmak zorunda değildir. Ailenizin öğretileri, eğitiminiz, gözlemlediğiniz çevre etkisi vb. birçok etken de bazı izleri bilinçaltında oluşturabilir.

Sürekli izlerden bahsediyorum. İşte bu izler çekirdek inançtır. Az önce de dediğim gibi “Ailenizin öğretileri, eğitiminiz, gözlemlediğiniz çevre etkisi gibi etkenler” sizde belirli inançlar doğuruyor, bu inançlar karakteristik yapınızı ve kişisel özelliklerinizi de oluşturuyor aynı zamanda. Bu inançların içerisinde “Toplum içinde çok konuşmak, fikir beyan etmek hoş değildir, dinlemek ve insanları önemsemek en iyisidir” gibi bir inanç yerleşmiş olabilir ve sizde de bu “çekirdek inanç” özgüvensizlik yaratıyor olabilir.

Kısaca içten içe inandıklarınız, bilinçaltınıza işleyen bakış açılarınız, dünya görüşünüz, yaklaşım tarzınız, tavırlarınız her şey inançlara göre değişim gösterir. Çocukların çikolataya bayıldığına “inanmış” biri, bir çocuğu sevindirmek söz konusu olduğunda ister istemez çikolata almaya yönelecektir. Bu basit örnekler bile çekirdek inançtan kaynaklıdır.

Çekirdek İnanç Nasıl Değiştirilir?

Bir sorunu veya kendinizde değiştirmek istediğiniz bir şeyi istediğiniz yönde değiştirebilmek için o durumun sebebi olan asıl inancınızı bulup onu değiştirmelisiniz. “Ee ben neyin doğru olduğunu biliyorum ama uygulamaya gelince yapamıyorum” diyor olabilirsiniz. Yani neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek demek, doğru olan şeye “gerçekten” inandığınız anlamına gelmez. Doğru yanlış ayrımını bilinç yapar. Bilinciniz herhangi bir bilgi depolamaz, anı depolamaz. Sadece kıyaslama yapan ve bilinçaltını organize ederek yöneten bir yapıdır bilinç

Dolayısıyla bilincinizle doğru yanlış ayrımını yapıyor olmanız bilinçaltınızın derinliklerinde depolanmış olan bilgilerin içerisinde doğru olarak kıyaslayabildiğiniz şeye inanmıyor olabilirsiniz. Çünkü bilinçaltı verileri hazır kalıplar olarak depolar. Bir olay karşısında, bir durum karşısında kısaca bir etki karşısında bilinçten önce beyin otomatik olarak bilinçaltını hızla tarar ve bu etkiye verilecek hazır bir tepki kalıbı varsa bunu gönderir kullanır. Ancak bilinçaltında o etkiyle ilgili hazır bir tepki kalıbı (inanç) bulunmuyorsa o halde bilincinizle neyin doğru olduğunu kıyaslayarak tepki verirsiniz. Kısaca kendinizi ifade etmenin doğru olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama o an içerisinde tepki olarak önce bilinçaltındaki kalıp işleve giriyor ve kendinizi ifade etmekten çekinmeniz gerektiği inancını size kalıp olarak gönderiyor ve bu tepkiyi veriyorsunuz.

Kendinize olumlama cümleleri yani çekirdek inanç sözleri söyleyerek bu inançlar değişir mi? Elbette. Ancak bilinciniz sizin söylediğiniz bu olumlama cümlelerini her duyduğunda bilinçaltından aldığı tepkiyi hatırlıyor olacak ve söylediklerinize inanmadığı için (kendini kandırmak gibi) direnç oluşturacaktır. Söyledikleriniz direkt olarak bilinçaltına yerleşmeyecektir. Bunu çok uzun zaman boyunca ve düzenli olarak tekrarlamaya devam ederseniz ve bu direnci de kırabilmek için gerçekten “inandığınızı hissederek” söylerseniz çekirdek inancınızı değiştirebilirsiniz.

Çekirdek İnanç Sözleri

Peki nedir bu çekirdek inanç sözleri? Eğer doğru bir şekilde hatalı olan inancı bulabildiyseniz bu inancın tam tersi olan sözlerdir. Ancak burada dikkat edin tam tersi olması demek olumsuzluk bildiren cümleler değildir. Yani “ben korkmuyorum” cümlesi bir olumsuzluğu, olmama durumunu belirtir “korkmamak” derken. Burada bilinçaltı bunun olumsuzluk bildirdiğini aslında anlamının “cesaretli olmak” anlamına geldiğini anlamaz. Bilinç bunu direkt kaydeder ve komut olarak kullanır dolayısıyla odaklanacağı sözcük “korkmak” sözcüğü olacaktır. Korkmayı bilinçaltınıza yerleştiriyor olacaksınız kısaca. O yüzden “ben korkmuyorum” yerine “ben cesaretliyim” gibi olumlu olan ve direkt anlamı bildiren cümleler kullanın.

Ayrıca kuracağınız cümleler “insanlara kendimi ifade ederken benliğimi hissediyorum ve cesaretli şekilde kendimi ortaya koyabiliyorum” gibi uzun ve karışık cümleler olmamalı. Bilinçaltı 7 yaşında bir çocuk gibidir. Söylediğiniz şeylerin ne anlama geldiğini anlayamaz, o yüzden çok kısa mümkünse bir iki kelimeden oluşan ve 7 yaşında bir çocuğun bile anlayabileceği basitlikte cümleler olmalıdır.

  • Ben insanlar karşısında cesaretliyim
  • Ben olaylar karşısında mutluyum ve güçlüyüm
  • Ben insanları seviyorum
  • Ben enerji dolu ve güçlüyüm

Gibi cümleler olabilir.

Bilinçaltını En Hızlı ve Kolay Şekilde Değiştirmek

Bunun için bilincinizi devre dışı bırakarak, ona yakalanmadan kısacası bilincin direncine çarpıp geri dönmeden doğrudan her söylenenin bilinçaltınıza direkt olarak işlemesi ve oraya yerleşmesini ister miydiniz peki?

Evet bu mümkün. Hipnotelkin setlerimiz bu vazifeyi görmektedir. Setlerin içerisinde subliminal mesajlar (yani gizlenmiş mesajlar) içeren video görüntüleri ve subliminal telkinler içeren müzikler yer alır. Bu video görüntülerinde ve müziklerde sorununuzla ilgili bilinçaltınıza yerleştirmeniz gereken inancın mesajları yer alıyor. Bu mesajlar doğrudan bilinçaltına yerleşerek inancınızı o yönde değiştirmiş oluyor. Bu 25. kare gibi subliminal mesajlar pazarlama ve reklam dünyasında sıklıkla marka bağımlılığı yaratmak amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda uzun zamandır Amerika ve Kanada’da da tedavi amacıyla bu şekilde de kullanılmaktadır.

Setlerin içerisinde ayrıca bir de hipnoz simulasyonu yer alıyor, uzanarak bu simulasyonu uyguluyyorsunuz, bu da sizin hipnoz haline geçmenizi sağlıyor ve hipnoterapi seansı uygulayarak bilinçaltınıza hipnozla ilgili mesajlar yerleştiriyor. Böylece hem müzik hem video hem de hipnoterapi simulasyonu sayesinde bilinçaltını 4 bir taraftan değişime maruz bırakabiliyorsunuz.

Hipnotelkin seti sipariş vermek için sağ altta canlı destek bölümünden bize yazabilirsiniz ya da ana menüden iletişim butonuna tıklayarak iletişim formuna sorununuzu yazıp sipariş verebilirsiniz. Buraya tıklayarak da tüm hipnotelkin ürünlerine göz atabilirsiniz.